Blokady na drogach
Odcinki dróg na mapie można swobodnie blokować, tak aby były pomijane w algorytmie wyznaczania trasy. Trasa będzie je wtedy pomijała, uznawszy za nieprzejezdne. Blokady na drogach mogą mieć ustalony czas ważności, z datami rozpoczęcia i zakończenia.
Odcinki z zakazem ruchu można również odblokować dla tras: potraktowany w ten sposób odcinek drogi będzie wykorzystywany w nawigacji. Odblokowane przez użytkownika odcinki są zaznaczona na mapie odrębnym kolorem.
Aby zablokować odcinek (opcja ta nie jest dostępna w trybie prostym) należy otworzyć na nim menu kontekstowe (patrz rozdział „Menu kontekstowe") i wybrać opcję „Blokuj odcinek”. System zapyta, czy przypisać do blokady datę wygaśnięcia. Jeśli tak, należy ją podać. W taki sam sposób można udrożnić do ruchu odcinek oznaczony jako nieprzejezdny na mapie – opcja ta nosi nazwę „Odblokuj odcinek”. Następnie można podać datę rozpoczęcia lub/i zakończenia blokady. Odcinek jest zwykle blokowany pomiędzy dwoma najbliższymi skrzyżowaniami. Oczywiście istnieje możliwość zablokowania pojedynczego kierunku ruchu w przypadku wielopasmowej szosy.
Program udostępnia również możliwość blokowania calych obszarów. Postępując analogicznie do przypadku blokowania odcinka należy z menu kontekstowego wybrać opcję "Blokuj obszar". System przejdzie w tryb wyświetlania mapy. Zaznaczając prostokątny obszar na mapie wskazuje się obszar objęty blokadą, w którym wszystkie odcinki (zgodnie z zasada blokowania odcinków od skrzyżowania do skrzyżowania) należące do obszaru ulegną blokadzie. Zablokowany obszar można odblokować wybierając z menu kontekstowego opcję "Odblokuj obszar".
Identyczne kroki należy wykonać (już bez pytań o daty), aby zdjąć założoną blokadę – opcja „Odblokuj odcinek”. Można również zmodyfikować datę wygaśnięcia blokady (opcja „Parametry blokady").
Blokady na drogach cz.2
