AutoMapa®

Precyzyjne mapy - AutoMapa to pełna mapa topograficzna i szczegóły do pojedynczego adresu i budynku.

Informacje dla prasy

Pirackie wersje nawigacji z wirusem!

2007-10-26

System nawigacji samochodowej AutoMapa cieszy się ogromnym zainteresowaniem kierowców. Wykorzystują to niestety hakerzy, którzy szukają dostępu do naszych komputerów. W ostatnim czasie w Internecie pojawiła się kolejna piracka wersja AutoMapy. Takie programy posiadają wirusa, który wykrada z komputerów cenne informacje.

Od dłuższego czasu w Internecie krążą różne nielegalne wersje AutoMapy – najpopularniejszego systemu nawigacji w Polsce. Hakerzy, wykorzystując zaufanie użytkowników do programu, rozpowszechniają pirackie wersje z dołączonym wirusem – tzw. „koniem trojańskim”. Wirus ma zaprogramowany moduł podsłuchowy, który pobiera nasze hasła, PIN-kody, numery kart kredytowych oraz kont, zapisane w pamięci Pocket PC lub komputera, z którym przenośne urządzenie się komunikuje przy instalacji pirackiej wersji.

„Zjawisko piractwa nęka producentów oprogramowania od wielu lat. Setki firm doświadczyło boleśnie, że ich własność intelektualna oraz prawa autorskie mogą być naruszane bez większych konsekwencji. Zazwyczaj korzystali na tym użytkownicy komputerów, którzy mieli darmowy dostęp do oprogramowania. Piraci komputerowi zaczęli jednak ostatnio wykorzystywać obydwie grupy! Jeżeli nasz Pocket PC lub komputer zawirusowany przez piracką wersję AutoMapy będzie miał możliwość komunikacji z siecią, natychmiast wyśle nasze ważne, często poufne dane, na zewnętrzny serwer. W tym momencie możemy być narażeni na wiele nieprzyjemnych sytuacji, w tym na kradzież środków z rachunku bankowego – mówi Aleksandra Fajęcka-Solorz, rzecznik prasowy AutoMapy.- W tej sytuacji pragniemy wszystkich ostrzec o zaistniałym zjawisku. Pamiętajmy też, że piracka wersja AutoMapy oprócz szkód, które może wyrządzić, nie posiada wielu cech legalnego programu, w tym możliwości jego aktualizacji” – dodaje rzecznik.

Ściągając piracką wersję AutoMapy stajemy się potencjalnym celem ataku hakerów. Straty poniesione w wyniku takiego zdarzenia mogą być niewspółmiernie duże w porównaniu do ceny oryginalnej wersji nawigacji. Istnieje też duże niebezpieczeństwo, że wirus zainstalowany wraz z nielegalną wersją AutoMapy spowoduje zakłócenie w pracach podstawowych programów na naszym sprzęcie. Nie warto ryzykować i korzystać z pozornie atrakcyjnych, darmowych wersji oprogramowania. Kupując oryginalną AutoMapę mamy gwarancję, że system jest wolny od wirusów, a także pewność, że nawigacja poprowadzi nas zawsze właściwą drogą. Dzięki subskrypcji, jaką otrzymujemy przy zakupie mamy dostęp do stałych aktualizacji oraz możliwość otrzymywania informacji o zmianach i utrudnieniach w ruchu. Takich możliwości nie mają wersje pirackie.

Legalne oprogramowanie AutoMapa można pobrać wyłącznie ze strony http://www.automapa.pl/ lub kupić w sklepach. Pełną listę punktów sprzedaży można znaleźć również na stronie producenta. Tam uzyskamy dane kontaktowe do Pomocy Technicznej, która udziela też przydatnych wskazówek i odpowiada na pytania użytkowników.

Copyright ® Aqurat sp. z o.o. & Geosystems sp. z o.o.
Projekt: www.IguanaStudio.pl

w3